Урбанізація в Китаї: Building the Dream
Шанхай і повітря// фото The Economist |
Китай – друга за розміром економіка у світі після США. В першому кварталі 2014 року ВВП країни виросло на 7.4% в порівнянні до Q1 2013, що практично відповідає плану комуністичної партії – тримати ріст економіки на рівні +7.5% в рік. Прогнозована інфляція на цей рік 2.8%, що є нормальним і навіть бажаним для економіки, що розвивається. Рівень безробіття 4.1%. Кількість населення трохи більше 1.35 мільярда (населення нашої планети складає близько 7 мільярдів).
Близько місяця тому The Economist випустив доповідь про урбанізацію в Китаї. Проживши більше року в найбільш населеному місті Китаю - Шанхаї (23 мільйони населення, як пів-України) можу підсумувати основні пункти та прокоментувати із власного досвіду.
За три десятиліття відколи почалася лібералізація в Китаї (з 1979) міське населення виросло до більш ніж 500 мільйонів людей (з 24% від загальної кількості населення, що живуть у містах до 54%) - еквівалентно Сполученим Штатам та трьом Великобританіям. Тій же Британії для такого «урбаністичного стрибка» знадобилося 100 років, Штатам – 60. До 2030 року міське населення в цій частині світу складе близько одного мільярда, що ймовірно дорівнюватиме 1/8 населення планети.
Ченду // фото з Forbes |
Те що тут сталося і продовжує відбуватися просто вражає. У Ченду (Chengdu) - місто, населення якого виросло на 50% із 2000 року, нещодавно відкрили найбільшу у світі будівлю – New Century Global Center із шопінг-молом та 300-метровим штучним пляжем в середині. Журнал "Forbes" визначив це місто як одне з найбільш швидко-зростаючих міст світу у цьому десятилітті. Інше місто - Дженжоу (Zhengzhou) наразі має найбільший у світі залізничний вокзал вартістю у $2.4 мільярди та загальною площею у 340 футбольних полів. Мережа швидкісних потягів, що рухаються зі швидкістю 300 км/год, якої не існувало 6 років тому, зараз більша, ніж у Європі. До 2020 року її планується збільшити ще на 2/3, або на 7000 кілометрів, і кожне місто з населенням у 500 тисяч і більше буде включено у цю мережу.
Це відкриває неймовірні перспективи для бізнесу. В останні роки відбувається зсув із "зроблено в Китаї для світу" до "зроблено в Китаї для Китаю" (себто все більше компаній починають бачити цінність внутрішнього ринку). Воно й не дивно, якщо проаналізувати за рахунок чого виросла китайська економіка у 2013 році - внутрішнє споживання дало практично половину (50.2%) до зросту (див. мал.)
вклад до росту ВВП - внутрішнє споживання (50.2%) // власне фото з лекції гендиректора HSBC в Американській торговій палаті. Шанхай, квітень 2014 |
Зростання ВВП Китаю, вклад по ресурсу (споживання, інвестиції та чистий експорт), %// The Economist, China Urban Report, April 2014 |
Разом із швидкою урбанізацією визріло ряд проблем. Перша, і найбільша, це забруднення. Всі мої друзі-іноземці і я разом з ними такого ще ніколи не бачили. «Пекін то ще нічого. Он недавно ми відвідали Jinan, сонця не бачили два тижні», - говорить мені пара із Швеції (навчаються у Пекінському університеті). Часом буває такий смог, що на відстані 200 метрів вже нічого не видно. Найбільше «цих днів» взимку, коли опалюють будинки за допомогою вугілля. У 2006 році Китай став найбільшим забруднювачем атмосфери оксидом карбону з енергетики. Південна Корея та Японія також потерпають від китайського повітря, що принесене західними вітрами. За останні роки різко збільшилася кількість захворювань, пов’язаних із легенями. Кожен шостий житель Шанхаю має високу ймовірність отримати рак легень після декількох років життя в мегалополісі. Китайський уряд вже намагається якось із цим боротися, робити повітря міст чистішими. Друзі в Пекіні розказували, що за півтора місяці до Олімпійських ігор у 2008 році, всі заводи та фабрики навколо столиці були фактично зупинені. Зате під час Змагань учасники мали змогу побачити справді блакитне небо. В останньому звіті від The Urban China Initiative зазначається прогрес у впровадженні принципів стійкого розвитку в 185 найбільших містах.
деякі економічні дані (ВВП, частки корінного міського, незареєстрованих мігрантів та сільського населення у регіонах)// The Economist, China Urban Report, April 2014 |
В цілому, їхнє прагнення стати розвиненою країною, жага до грошей, високого статусу, чітке планування та швидке виконання плану зробить, те, що свого часу сталося із Німеччиною, Японією, Південною Кореєю - китайське «економічне диво». Однак ціна, яку вони вже почали платити – забруднене навколишнє середовище та соціальні проблеми, - може бути зависокою і далеко не всі погоджуються на неї.
* Для підготовки цього посту були використані статті з The Economist, Forbes, China Urban Initiative, McKinsey і матеріали лекції Qu Hongbin із виключно навчальною метою, що не може бути предметом порушення авторських прав.
* Для підготовки цього посту були використані статті з The Economist, Forbes, China Urban Initiative, McKinsey і матеріали лекції Qu Hongbin із виключно навчальною метою, що не може бути предметом порушення авторських прав.
Comments
Post a Comment